Petersburg wieczorowo-słoneczny

Od prawie tygodnia w Petersburgu utrzymuje się piękna, słoneczna pogoda. Temperatury skaczą od -1 do 5 stopni na plusie, co dla mnie jest wystarczającym powodem, żeby w dzień nosić wiosenną kurtkę. Od razu lżej! Przedwczoraj po zajęciach, zanim wcisnęłam się do zatłoczonego metra, poszłam na krótki spacer i złapałam trochę słońca na zdjęciach.

Poniżej widok na Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego (lub Cerkiew na Krwi – powstała w miejscu, gdzie w 1881 roku zginął car Aleksander II) nad Kanałem Gribojedowa. Dawniej był to Kanał Katarzyny, nazwany tak na cześć słynnej carycy, jednak jak wiele innych nazw, ta została zmieniona przez komunistyczne władze. Wyobrażacie sobie, że za czasów Stalina były plany zburzenia cerkwi? Na szczęście pomysł został porzucony.

It’s been almost a week since the sun came to Saint Petersburg. The temperatures are quite unpredictable, still, but 5 degrees when it’s sunny is enough for me to wear a spring jacket, which makes a huge difference in the way I feel. Two days ago after classes I went for a short walk and captured some sun in the pictures.

In the photo below you can see the Church of the Savior on Blood. It took its name after the murder of tsar Alexander II, who was killed in 1881 in the place where the church stands today. The Griboyedov Canal, which leads to the church, used to be named the Catherine Canal (after Catherine the Great), but as it often happened, the name was changed under the communist rule.

slonce-0023

slonce-0049

slonce-0054

slonce-0027

Przed cerkwią wpadłam na grupę młodych ludzi nagrywających swoje muzykowanie – nie mam pojęcia, o co chodziło, czy to jakiś teledysk, czy happening, ale zdecydowanie się wyróżniali wśród przechodniów i zwracali na siebie uwagę.

I bumped into a group of young people in front of the church. They were recording their performance – I have no idea what it was, but they definitely caught attention of nearly everyone.

slonce-0051

Zalany słońcem Newski Prospekt:

Nevsky Prospekt in the sun:

slonce-0017

I ta architektura… w Petersburgu warto zadzierać wysoko głowę, piękne rzeczy dzieją się wysoko. Na pewno na blogu pojawi się jeszcze dużo spacerowych-architektonicznych zdjęć, bo cuda kryją się w bocznych ulicach Newskiego.

The architecture of Saint Petersburg is amazing and it is worth raising your head high while walking around the city.

slonce-0020

slonce-0010

slonce-0011

… a to wszystko taką wieczorową porą. Słońce zachodzi tu o wiele później, niż w Polsce. Dzisiaj o 19.23 :-)

… all of the above pictures were taken early in the evening. The sun goes down much later here than in Poland – for example today, at 7.23 pm :-)

slonce-0002

Reklamy

7 uwag do wpisu “Petersburg wieczorowo-słoneczny

  1. Byłam w Sankt Petersburgu końcem lipca dwa lata temu i nie miałam szczęścia do pogody. Chyba powinnam tam wrócić, żeby móc odkryć to miasto na nowo i pozachwycać się nim w słońcu :) Piękne zdjęcia! Pozdrawiam :)

    • Oj, to trzeba wrócić :-) Pierwsze dwa tygodnie mojego pobytu były jedną wielką szarością i szczerze to prawie zapomniałam, jak wygląda świat w słońcu. Teraz, przy tej pięknej pogodzie, to jest zupełnie inne miasto. Nawet nie powiem, jak czekam na białe noce czerwcowe… :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s