Kronstadt

Wspominałam już o mojej awersji do wielkich miast i budzącej się w nich klaustrofobii. W ostatni wtorek udało mi się znaleźć poza Petersburgiem – miała miejsce mała wycieczka do Kronsztadu. Tempem życia przyrównałabym Kronsztad do Miastka, w porywach do Bytowa. Czujecie klimat.

Large cities make me unhappy, that’s a well known fact. Last Tuesday I had a chance to leave St. Petersburg for a couple of hours and it felt great! We went on a little trip to Kronstadt. Such a slow pace of life there!

kronstadt5

kronstadt4

Kronsztad (od pięknego, niemieckiego Kronstadt, poezja dla uszu), leżący 30 kilometrów od Petersburga, to rosyjski port morski. Miasto zostało założone w 1703 roku przez cara Piotra Wielkiego, który sprytnie wykorzystał zdobycie wyspy Kotlin podczas wojny ze Szwecją. To właśnie car Piotr był pomysłodawcą nazwy miasta i nie trzeba być orłem z niemieckiego, żeby rozszyfrować jej znaczenie. Szczególnie ważny był Kronsztad w czasach, gdy Petersburg był stolicą Rosji (1712-1918) – położony na wyspie Kotlin Kronsztad pełnił funkcję bazy Floty Bałtyckiej i strzegł stolicy. O militarnym znaczeniu Kronsztadu świadczy też fakt, że do 1998 roku miasto było terenem całkowicie wojskowym i taka wycieczka, jak nasza, nie byłaby możliwa. Obecnie terenem stricte wojskowym jest tylko port.

Kronstadt (such a beautiful German name!) lies 30 km from St. Petersburg. Kronstadt was founded by Peter the Great in 1703 as a result of victory in the war with Sweden. Kronstadt gained particular importance in the period when St. Petersburg was the capital of Russia (1712-1918), when it was the base of the Baltic Fleet and was a key location protecting the capital. Until 1998 Kronstadt was closed for visitors and a trip like ours wouldn’t be possible. Currently the only strictly military area is the port.

Kronstadt is also a popular pilgrimage destination for Orthodox Christians in memory of St. John of Kronstadt.

Zabudowania kronsztadzkie pochodzą w większości z pierwszej połowy XIX wieku.

Most of the architecture dates back to the first half of the 19th century.

kronstadt-0100

kronstadt-0094

J (głośno na całą ulicę): „Tam ktoś mieszka?!”

When we saw this building, J shouted: „Does anybody live there?!” – I guess the whole city have heard her :)

kronstadt-0146

Pamięta się tu o walczącej w latach 1941-45 Flocie Bałtyckiej, broniącej Tallinna i Petersburga (przepraszam, Leningradu…).

Memory of the Baltic Fleet defending Tallinn and St. Petersburg (well, Leningrad at the time…) in the years 1941-45 is present.

kronstadt-0101

Kolejna nuta patriotyczna:

And even more patriotic elements…

kronstadt-0092

Pozostałości fortyfikacji (dawniej uznawano Kronsztad za najbardziej ‚ufortyfikowaną’ twierdzę morską na świecie).

This is what remains after the forts (Kronstadt used to be considered the most fortified port in the world).

kronstadt-0132-2

Zimą Zatoka Fińska zamarza, jednak pod koniec marca lód widoczny jest tylko w postaci dryfującej kry.

The Finnish Gulf is frozen from November until April – well, theoretically, because as you can see, now there’s not a lot of ice.

kronstadt-0116

Co warto w Kronsztadzie zobaczyć? Nasza wizyta była krótka, byliśmy ograniczeni czasowo i zwyczajnie przyjechaliśmy odpocząć od miasta, a nie zaliczać punkty turystyczne, więc po prostu trochę pospacerowaliśmy po mieście, pokontemplowaliśmy okręty w porcie, przemarzliśmy okrutnie przy latarni morskiej i udaliśmy się na szybką kawę. Z pewnością jednak nie da się nie zauważyć dominującej nad miastem Katedry Morskiej (Морско́й собо́р святи́теля Никола́я Чудотво́рца). My mieliśmy pecha, bo katedra była zamknięta, a po tym, jak prezentuje się z zewnątrz, można nabrać ochoty na zobaczenie wnętrza. Katedra swój obecny wygląd przybrała na początku XX wieku. Jak można się domyślić, w czasach sowieckich raczej nie służyła celom religijnym. Była… kinem. No cóż.

What are the main sights in Kronstadt? Well, our visit was a short one and we had limited time, so we basically just wanted to get some rest from the city and not do all the touristy stuff. We walked around, looked at the ships, nearly froze as we walked to the lighthouse and finally went for a coffee. One definitely can’t miss the Naval Cathedral which dominates the city. We were unlucky as the cathedral was closed – after seeing it from the outside, one really wants to see what it hides inside… The cathedral, which was built at the beginning of the 20th century in the form we see it today, was not always a religious place – in the Soviet times it served as a…cinema. Yup.

kronstadt-0149-2

kronstadt-0075

kronstadt-0084

kronstadt2

Jak się dostać do Kronsztadu? Jeśli mamy taką możliwość, to najwygodniej będzie samochodem (te widoki! Jeśli spojrzycie na mapę, to zobaczycie, jak długi jest łącznik między Petersburgiem a wyspą Kotlin – przy dobrej pogodzie jazda tą trasą to ogromna przyjemność). Dobrą opcją są też marszrutki odjeżdżające z przystanków przy stacjach metra „Chernaya Rechka”, „Staraya Derevnya”, „Prospect Prosvescheniya”. Podobno można też do Kronsztadu popłynąć, ale na tym się nie znam, internety podpowiadają, gdzie w tej sprawie dzwonić.

Getting to Kronstadt is really easy. Ideally, you can drive there by car and if there’s good weather, the sights on the way are great. You can also take a marshrutka from one of the metro stations („Chernaya Rechka”, „Staraya Derevnya”, „Prospect Prosvescheniya”). And of course, you can get there by boat too, though I’m not an expert on that. Google helps :)

kronstadt-0089

kronstadt-0124

kronstadt

kronstadt1
kronstadt-0096-2

kronstadt3

Morskie akcenty są wszechobecne:

Naval symbols are everywhere:kronstadt-0099W porcie:

The port:
kronstadt-0109

kronstadt-0110

kronstadt6

Kontemplujemy.

Contemplating…

kronstadt-0112

Są i okręty.

And here are the ships!kronstadt-0111-2

kronstadt-0117-2

kronstadt-0118
kronstadt-0125

kronstadt-0126

kronstadt-0140

To jednak jest czynna baza marynarki.

Well… there were real soldiers too.kronstadt-0131-3

Moje ulubione zdjęcie z tego krótkiego wypadu… spokój.

My favourite photo from the trip. Overwhelming peace.
kronstadt-0136

kronstadt7

kronstadt8

Na koniec kawa w kafejce schowanej w podwórku. Opcje: turecka (50 rubli) lub rozpuszczalna (20 rubli). Tak taniej i tak dobrej kawy jeszcze w Rosji nie piłam. I klimat był. Pan barowa ani na moment nie zmieniła wyrazu twarzy. Dopytywana przez Justynę, co to za wspaniała kawa, najpierw potwierdziła, że rosyjska, potem, ciągle dopytywana, powiedziała „arabika”. I tyle się dowiedzieliśmy.

Just before leaving we went for a coffee to a cafe hidden behind the blocks. The coffee was super cheap and it tasted great! Best coffee I’ve head in Russia so far (except the one I make of course). 

kronstadt-0170

kronstadt-0159-2
kronstadt-0157-2

kronstadt-0158-2

kronstadt-0162-2

kronstadt-0163-2

kronstadt-0165

kronstadt-0168

kronstadt-0166

kronstadt-0169

 

Reklamy

6 uwag do wpisu “Kronstadt

  1. uwielbiam Twojego bloga za rewelacyjne zdjęcia i po raz kolejny mnie zachwyciłaś! Przyznaję, że o Kronstadt nigdy nie słyszałam, ale jak już w końcu się wybiorę w tamte tereny to na pewno odwiedzę, bo brzmi i wygląda arcyciekawie!

    • Dziękuję, jak miło czytać takie słowa! W ogóle będąc w Rosji warto wybyć poza Petersburg i Moskwę i zobaczyć, co tam się dzieje… bo się dzieje (nawet jak nic się nie dzieje ;)).

  2. Swietne foty! Oddaja i klimat miejsca, i Wasza wedrowke. (A co do wielkich miast, to ja akurat uwielbiam, ale to juz inna historia… :) )

    • Dziękuję! Z Twoich ust to naprawdę komplement :) Coś w bliskości wody jest, ja całym sercem kocham góry, ale sentyment do morza mam ogromny z racji rodzinnego Gdańska :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s